(čteno v originále; překlad vydán nakladatelstvím CooBoo v říjnu 2016)
RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY (prozrazení děje) K PŘEDCHOZÍM DÍLŮM SÉRIE
- Throne of Glass (Skleněný trůn) - recenze
- Crown of Midnight (Půlnoční koruna) - recenze
- Heir of Fire (Dědička ohně) - recenze
S Queen of Shadows (Královnou stínů) jsem se dostala ke konci knih, které do dnešního dne Sarah J. Maas publikovala. A že jich od roku 2012 nebylo málo a ještě více je jich schválených na cestě.
Aelin se z Wendlyn navrací do Zlomuvalu (Rifthold), kde se ocitá jak bez moci, tak bez svého ochránce a přítele Jeřába (Rowan). Navíc se setkává s nemalým překvapením - její bývalý milenec Chaol již není členem královské stráže, princ Dorian je poslušným sluhou tyranského krále Adarlanu a Aedion je v zajetí a odsouzen k popravě. Mezitím se v opevnění Morath Manon vypořádává s tím, co její pozice vůdkyně letky obnáší, a setkává se s Elide, služebnou, která má očividně něco za lubem.
Řada postav náhle zcela změnila svůj charakter, což je něco, s čím jsem se velice těžko srovnávala. Věřím, že protiargumentem může být vývoj postav a dodání jim určité hloubky a zajímavosti, avšak ve výsledku je ze štěněčího Chaola náhle nevrlý pesimista a hater, Rowan (Jeřáb) se "polidští" na Aediona, Aedion zcela přestává být sám sebou a i Manon projde v měsíci mezi knihami menší osobnostní přeměnou, přesto ta její je alespoň uvěřitelná. Nevyhnutelně tak mezi nimi dochází i k nečekaným změnám vztahů, které ve spojitosti s tím, co o postavách víme z předchozích dílů, nedávají smysl.
V průběhu příběhu objevujeme, že Manon bude mít velký vliv na budoucí události na kontinentu Erilea. Dostává trochu víc prostoru a kapitoly v okolí opevněni Morath jsou poutavé a i některé ze třinácti čarodějek představí zajímavou historii a charakterový rozvoj. Navrátí se i postava z počátků série a navazuje v dobrém slova smyslu neočekávanou linkou.
Již v Dědičce ohně se čtenář setkal s často se měnícím úhlem pohledu, v jejím pokračování je ho však výrazně více. Opět dochází k několikanásobným změnám v průběhu jedné kapitoly, tedy jedné scény. Nyní k tomu dochází i v polovině bitvy, která je sama o sobě napínavá a je jednou z nejzajímavějších akčních scén, jenže vícečetná přeměna je rušivá. Ve srovnávání s třetím dílem je rychlost děje trochu vyšší, ale přicházíme o odhalování nového prostředí a prozkoumávání hloubky Aelininy moci.
Ti, kdo si přečetli před Queen of Shadows povídky z The Assassin's Blade, budou potěšeni drobnými detaily a narážkami i historií vztahu mezi Aelin a Lysandrou, z povídek znovu se objevující postavou. Zároveň však budou jistě cítit častou repetitivnost částí z poslední povídky nesoucí název The Assassin and the Empire. K tomuto tématu jsem se již vyjádřila i zde.
Celkem je v sérii Throne of Glass (Skleněný trůn) zatím plánováno šest knih a sbírka povídek, kdy pátý díl vychází v originále již toto září. Pokud bych měla být upřímná, v otázce smysluplnosti děje a postav pro mě Sarah J. Maas udělala Královnou stínů velký krok nazpět - kniha není špatná, ale po ACOMAF (Dvoru mlhy a hněvu; recenze) a Heir of Fire (Dědičce ohně) jsem měla nejspíš příliš vysoká očekávání a skončila jsem zklamaná a frustrovaná. Pokračování si nejspíš přečtu, ale i přes konec nabízející zajímavé možnosti nejsem tentokrát tolik plná nadšení a nebudu odpočítávat dny do vydání Empire of Storms.
P.S.: Otázka k zamyšlení - na obálce této knihy je Manon nebo Aelin? (červený plášť)
Recenze na další knihy od Sarah J. Maas:
série Throne of Glass (Skleněný trůn):
#0 (povídky) The Assassin's Blade (Krvavé ostří) - recenze
#1 Throne of Glass (Skleněný trůn) - recenze
#0 (povídky) The Assassin's Blade (Krvavé ostří) - recenze
#1 Throne of Glass (Skleněný trůn) - recenze
#2 Crown of Midnight (Půlnoční koruna) - recenze
#3 Heir of Fire (Dědička ohně) - recenze
#4 Queen of Shadows (Královna stínů) - recenze
série A Court of Thorns and Roses (Dvůr trnů a růží):
#3 Heir of Fire (Dědička ohně) - recenze
#4 Queen of Shadows (Královna stínů) - recenze
série A Court of Thorns and Roses (Dvůr trnů a růží):
#1 A Court of Thorns and Roses (Dvůr trnů a růží) - recenze
Fakt sa ti to zdalo ako krok späť? Ja som mala zo štvorky úplne iné pocity, mňa si fakt získala a bolo tam zaujímavých aj prekvapivých vecí. Viem, že viacerí mali problém s Chaolom, ale to sa mňa netýka, keďže som jeho postavu nikdy príliš nemusela. Som rada, že autorka dala viac priestoru ostatným. Mojou najobľúbenejšou postavou je aj tak Dorian už od jednotky.
OdpovědětVymazat:D
Neříkám, že by změna dělala Chaola méně zajímavým, ale v kontextu celé série nebyla tak výrazná změna dostatečně podložená. A bohužel nebyl jediný - s Rowanem a Aedionem mám podobný problém (a ty jsem si ve #3 postupně oblíbila). Myslela jsem, že budu nadšená, až nechá Sarah J. Maas Chaolovu postavu trochu vyvinout, ale... Pro mě bohužel.
VymazatDoriana jsem měla také ráda. I kdyby už jen kvůli jeho tendenci mít knihy všude po pokoji. ^▽^ Škoda jen, že jeho vztah se Sorschou nebyl ve svých začátcích trochu propracovanější. Po čtyřce mám slabé místo hlavně pro Manon.
Jsem ráda, že se ti kniha líbila. ^.^ Měla v sobě určitě pár pěkných a nečekaných zvratů, které se líbily i mně, a rozhodně byla svižnější. Od Empire of Storms mě to dlouhodobě neodradilo. ^.~